link link link link link link link link link link link

poniedziałek, 20 października 2014

Nie taki mały ten cypel

Mapka orientacyjna
   Nadeszła pora na drugą część! Tym razem przedstawiamy wam fortyfikacje które można zobaczyć na samym cyplu. Niektóre obiekty były trochę niedostępne, ale jak to mówią: dla chcącego nic trudnego :) Z tego miejsca pojawią się w odpowiednim czasie materiały video, które są bardzo epickie :) Podróż po obiektach poprowadzimy w sposób chronologiczny, taki sam jak w legendzie.

niedziela, 21 września 2014

Statkiem czy pociągiem?

Mapka orientacyjna.
   Nie próżnowaliśmy na wakacjach i podczas pobytu na Helu sporo zwiedzaliśmy. Jest tego tak dużo, że postanowiliśmy to podzielić na trzy części. Pierwsza obejmuje port wojskowy (widoczny na mapce orientacyjnej). Co będzie w kolejnych partach dowiecie się niebawem :)

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Spacerkiem z przewodnikiem

   INDUSTRIADA 2014
Panorama przemysłowa - Koksownia "Walenty", kopalnia "Wawel" i elektrownia "Mikołaj"
   Na powyższej fotografii widać wielki kompleks przemysłowy, który obejmował kopalnię "Wawel", koksownię "Walenty" i elektrownię "Mikołaj". Zakłady te do lat dziewięćdziesiątych XX wieku dniem i nocą tętniły życiem. Mijają lata, a epoka przemysłu ciężkiego kończy się. W obecnej chwili nie wiele pozostało z wyżej wymienionych obiektów przemysłowych. Jedynie elektrownia "Mikołaj" nadal pracuje.

poniedziałek, 16 czerwca 2014

U Franka na placu

   Kopalnia "Brandenburg" ("Walenty Wawel")
   Kopalnia pod nazwą "Brandenburggrube" istniała od 1770r. i należała do Barona Stechowa, a w 1798r. przeszła na własność Ballestremów. W 1855r. połączona została z polem górniczym "Neu Brandenburg" (1834r.) i kopalnią "Fabrigue" (1823r.) pod nazwą "Konsolidierte Brandenburg". Eksploatowana była z polami górniczymi "Neu Veronika" (1857r.) i "Ehrenfried" (1888r.).

piątek, 6 czerwca 2014

Na zakupy do Tesco...

   Gdy będziecie szli kiedyś na zakupy w supermarkecie Tesco w Rudzie Ślaskiej (ul. 1 Maja 370A) to możecie przy okazji zobaczyć kilka ciekawych obiektów, które znajdują się w okolicy.
   Dziś skrótowo pokażemy kilka z nich, z małymi wzmiankami historycznymi.
   Na początek zobaczyliśmy trzy schrony bojowe znajdujące się w Punkcie oporu wzg. 319 "Nowy Bytom", należące do OWŚ (Obszar Warowny Śląsk - polska umocniona pozycja obronna przecinająca obszar Górnego Śląska, stanowiąca niegdyś potężne pasmo warowne, broniące podstawowego rejonu przemysłowego II RP przed agresją III Rzeszy). Dokładnie linią OWŚ zajmiemy się w najbliższym czasie, jak wyruszymy na całodniową wyprawę, gdy będziemy zwiedzać schrony i fortyfikacje wojenne w Rudzie Śląskiej i nie tylko. Na koniec zobaczyliśmy sobie nieczynną już Cegielnię Bielszowice.

wtorek, 27 maja 2014

Wstęp - Galeria

 1.  Rok 1968 – widok na wiadukt  (fot. T. Bartoszek)
 1.1. Powiększenie napisu na wiadukcie: „Lepsza praca każdego – to poprawa warunków życia wszystkich”

poniedziałek, 26 maja 2014

Wstęp

   Na początek zawsze trzeba się wgłębić w historię miasta lub danego obiektu, aby wczuć się jeszcze lepiej podczas eksploracji. My zaczynamy przygodę od rodzimego miasta, a dokładnie Rudy Śląskiej. Jest u nas masa ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, więc przedstawiamy minimalny wstęp na temat historii Rudy Śląskiej.